Stockholm Literature 2015
Stockholm Literature / Moderna Museet 23-25 okt
2015 gästas festivalen av en rad framstående internationella gäster som författarna: Marie NDiaye (Frankrike/Tyskland), Lev Rubinstein (Ryssland), Jesús Carrasco (Spanien), Colm Tóibín (Irland), Duong Thu Huong (Vietnam/Frankrike), Rosa Liksom (Finland), Andrei Codrescu (Rumänien/USA), Hassan Blasim (Irak/Finland), Olga Tokarczuk (Polen), Ljudmila Ulitskaja (Ryssland), Katja Petrowskaja (Ukraina/Tyskland), Philip Teir (Finland) och Binyavanga Wainaina (Kenya), konstnären Adrian Villar Rojas (Argentina) och skådespelaren och dramatikern Alina Serban (Rumänien/England).
Från Sverige medverkar författarna Jonas Hassen Khemiri, Ebba Witt-Brattström, Martina Lowden, Gabriella Håkansson, Daniel Sjölin, Aris Fioretos och Kristoffer Leandoer, skådespelarna Hannes Meidal, Rebecka Hemse, Maia Hansson Bergqvist, Lindy Larsson, Magnus Ehrner, Gunnel Fred, Julia Dufvenius och Sofia Pekkari (samtliga från Dramaten) och översättarna Örjan Sjögren, Erik Andersson, Aimée Delblanc, Hanna Axén, Lars Kleberg och Janina Orlov.
FREDAG
AUDITORIET/MODERNA BAR
19.30-20.45 Invigning + Prisutdelning ÅÖ (en/sv)
21.00-23.30 Invigningsfest Moderna Bar
LÖRDAG
AUDITORIET
10.30-11.15 Marie NDiaye + Jonas Hassen Khemiri (fr/sv)
11.45-12.30 Lev Rubinstein + Rosa Liksom (ry/sv)
13.00-13.45 Jesús Carrasco + Colm Tóibín (en)
14.15-15.00 Duong Thu Huong + Ebba Witt-Brattström (fr/sv)
15.30-16.15 Andrei Codrescu + Martina Lowden (en)
16.45-17.30 Hassan Blasim + Philip Teir (en)
Signering med författaren sker utanför bokhandeln tio minuter efter samtal i Auditoriet.
LÄSNINGSSCENEN
10.50-11.20 Rosa Liksom läser (fi/sv)
11.30-12.00 Örjan Sjögren läser ur och samtalar om Årets Översättning (sv)
12.10-12.40 Översättaren bakom boken: Erik Andersson och Lars Kleberg (sv)
12.50-13.20 Marie NDiaye läser med Julia Dufvenius (fr/sv)
13.30-14.00 Jonas Hassen Khemiri läser (sv)
14.10-14.40 Olga Tokarczuk läser med Sofia Pekkari (po/sv)
14.50-15.20 Katja Petrowskaja läser med sin översättare Aimée Delblanc (ty/sv)
15.30-16.00 Ljudmila Ulitskaja läser med Gunnel Fred (ry/sv)
16.10-16.40 Colm Tóibín läser (en)
16.50-17.20 Andrei Codrescu läser (en)
UTSTÄLLNING/SALAR
12.00-12.45 Poesivandring med Hannes Meidal i utställningarna (sv)
13.00-13.45 Rumänsk poesivandring med Andrei Codrescu, Magnus Ehrner och Gunnel Fred läser (en/sv)
14.00-14.45 Poesivandring med Hannes Meidal i utställningarna (sv)
15.00-15.20 Alina Serban workshop performance i Pontus Hulténs visningsmagasin (en)
ZON
12.00-12.15 Katja Petrowskaja (ty)
13.00-13.15 Olga Tukarczuk (po)
14.00-14.15 Lev Rubinstein + Ljudmila Ulitskaja (ry)
SÖNDAG
AUDITORIET
10.30-11.15 Olga Tokarczuk anförande (en)
11.45-12.30 Ljudmila Ulitskaja + Gabriella Håkansson (ry/sv)
13.00-13.45 Adrian Villar Rojas + Daniel Sjölin (en)
14.15-15.00 Katja Petrowskaja + Aris Fioretos (en)
15.30-16.15 Colm Tóibín + Kristoffer Leandoer (en)
16.45-17.30 Binyavanga Wainaina anförande (en)
Signering med författaren sker utanför bokhandeln tio minuter efter samtal i Auditoriet.
LÄSNINGSSCENEN
10.50-11.20 Binyavanga Wainaina läser (en)
11.30-12.00 Jesús Carrasco läser med Reine Brynolfsson (sp/sv)
12.10-12.40 Daniel Sjölin + Aris Fioretos läser (sv)
12.50-13.20 Philip Teir + Ebba Witt-Brattström läser (sv)
13.30-14.00 Hassan Blasim läser med Magnus Ehrner (ar/sv)
14.10-14.40 Gabriella Håkansson + Kristoffer Leandoer läser (sv)
15.30-16.00 Översättaren bakom boken: Aimée Delblanc och Hanna Axén (sv)
16.10-16.40 Lev Rubinstein läser med sin översättare Lars Kleberg (ry/sv)
UTSTÄLLNING/SALAR
12.00-12.45 Poesivandring med Hannes Meidal i utställningarna (sv)
13.00-13.45 Rumänsk poesivandring med Andrei Codrescu, Julia Dufvenius och Sofia Pekkari läser läser (en/sv)
14.00-14.45 Poesivandring med Hannes Meidal i utställningarna (sv)
ZON
14.00-14.45 Solen podcast + Erik Andersson